Ovomjesečna rubrika 3PETavanje fokusira se na RIMAP, regionalnu inovacijsku matchmaking platformu koju je Sveučilište u Rijeci razvilo u suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Primorsko-goranske županije PRIGODA. Riječ je o platformi za prijenos znanja između akademske zajednice i gospodarstva u Primorsko-goranskoj županiji i šire, a razvijena je s ciljem razvoja inovacijskog ekosustava u regiji.
Platforma omogućuje umrežavanje gospodarskih subjekata, poduzetnika, istraživača, znanstvenika, javnog i nevladinog sektora te ostalih zainteresiranih sudionika s ciljem transfera znanja temeljenog na rezultatima istraživanja i razvojnih djelatnosti. Ujedno potiče višesmjernu interakciju i proaktivno umrežavanje za povezivanje razvojnih projekata i potreba gospodarskog i javnog sektora s istraživačkim i inovacijskim rješenjima, dostignućima, kompetencijama i potencijalima znanstvenog sektora. RIMAP omogućuje mapiranje potreba gospodarstva i javnog sektora na polju razvoja i implementacije naprednih digitalnih tehnologija s potencijalom stvaranja proizvoda i usluga više dodane vrijednosti kroz multidisciplinaran pristup objedinjujući resurse, infrastrukturu, znanja, kompetencije te dostupnost ljudskog kapitala u regiji, a kao primjer dobre prakse bit će predstavljena na EU knowledge valorisation weeku krajem travnja u Bruxellesu.
Prema riječima Damira Medveda, direktora EDIH Adria platforma će biti od ključnog značaja za realizaciju projekta EDIH Adria. Cilj projekta je financiranje razvoja malih i srednjih poduzetnika, ali i transfer znanja, edukacije na temu novih tehnologija i posebno njihovo umrežavanje – a tu će RIMAP imati ključnu ulogu. EDIH Adria ima ambiciozne planove i bez korištenja naprednih digitalnih alata te ciljeve će teško biti ostvariti. Pronalaženje adekvatnih partnera za edukaciju i realizaciju projekata često je malim organizacijama previse kompleksno – za to jednostavno nemaju vremena.
RIMAP bi im trebao u tome pomoći razumijevanjem potreba i preferencija svake organizacije koja se registrira na platformi te vjerujem da će planirane nadogradnje ići u tom smjeru.
Budući razvoj platforme u okviru EDIHA Adria projekta svakako bi trebao ići u smjeru daljnjeg razvoja »matchmaking engine«, tj. funkcionalnosti koja će automatizirati pronalaženje partnera i predlagati asocijacije temeljem analize ne samo meta podataka već i kompletnom analizom projektnih prijedloga i drugih informacija prisutnih na platformi. Sljedeća korisna funkcionalnost bila bi automatizacija prikupljanja podataka o otvorenim i najavljenim natječajima za financiranje projekata na razini EU-a i RH koja bi trebala omogućiti korisnicima jednostavnije snalaženje u velikom broju natječaja koji često prođu nezamijećeni. Regionalni kontekst i širenje platforme sigurno bi trebao biti jedan od važnijih ciljeva daljeg razvoja – samo prisutnost većeg broja zainteresiranih subjekata osigurava da će se pomoću platforme osigurati njihovo kvalitetno povezivanje.