U svijetu digitalnog marketinga koji se neprestano mijenja, umjetna inteligencija (AI) pojavila se kao revolucionarna sila, pretvarajući sirove podatke u marketinško zlato.
Usvajanje umjetne inteligencije brzo dobiva na zamahu, a 35% poduzeća trenutno koristi rješenja koja pokreću umjetna inteligencija. Ovaj trend se odražava u cijelom svijetu, gdje 77% uređaja koji se koriste imaju neki oblik umjetne inteligencije. Prepoznajući konkurentsku prednost koju umjetna inteligencija može donijeti, 9 od 10 organizacija podržava usvajanje umjetne inteligencije. Budućnost se čini svijetlom za umjetnu inteligenciju, s projekcijama koje procjenjuju da će umjetna inteligencija pridonijeti globalnom gospodarstvu s nevjerojatnih 15,7 trilijuna dolara do 2030. godine.
Kako možemo koristiti AI u marketingu?
Uključivanje umjetne inteligencije u marketing uključuje iskorištavanje transformativne moći tehnologije za poboljšanje različitih aspekata marketinškog krajolika. AI redefinira način na koji se tvrtke povezuju sa svojom publikom, od prediktivne analitike i personaliziranog korisničkog iskustva do automatiziranog donošenja odluka i prilagođenih poruka.
Dok umjetna inteligencija (AI) revolucionira marketinški krajolik, tvrtke prihvaćaju njezinu transformativnu moć za pokretanje učinkovitih marketinških strategija i poboljšanje digitalnih marketinških napora. Ove studije slučaja pokazuju kako se umjetna inteligencija može neprimjetno integrirati u različite marketinške kanale, vodeći poduzeća prema uspjehu.
Heinz: Kečap generiran umjetnom inteligencijom
Heinz, poznati brend začina, prihvatio je generativno ludilo umjetne inteligencije postavljajući jednostavno pitanje: “Kako umjetna inteligencija misli da kečap izgleda?” Pretvorili su ovo pitanje u viralnu marketinšku kampanju, koristeći alat za generiranje slika AI DALLE-2 za stvaranje zabavnih i privlačnih slika kečapa u različitim postavkama. Kako bi dodatno angažirao svoju publiku, Heinz je poticao dijeljenje na društvenim mrežama, dopuštajući korisnicima da kreiraju vlastite objave na društvenim mrežama generirane umjetnom inteligencijom sa slikama kečapa.
Ben & Jerry’s: Otkrivanje okusa doručka
Ben & Jerry’s, vodeći brend sladoleda, udružio se s Unileverovom analizom trendova koju pokreće umjetna inteligencija kako bi otkrili prazninu na tržištu okusa sladoleda inspiriranih doručkom. Na temelju ovog uvida temeljenog na podacima, Ben & Jerry’s pokrenuli su svoju kampanju “sladoled za doručak”, uvodeći tri nova okusa koji su odjeknuli među potrošačima.
Shopify: Pomoćnik za kupovinu pokretan umjetnom inteligencijom
Shopify, vodeća platforma za e-trgovinu, predstavila je chatbota pomoćnika pri kupnji pokretanog umjetnom inteligencijom kako bi poboljšala korisničko iskustvo. Ovaj chatbot može voditi korisnike kroz veliki izbor trgovina na Shopifyju, nudeći personalizirane preporuke i pomoć.
Coca-Cola: Stvorite pravu čaroliju
Coca-Cola, div u proizvodnji pića, pokrenula je kreativno natjecanje koje pokreće umjetna inteligencija pod nazivom “Stvori pravu magiju”. Ovo je natjecanje pozvalo digitalne umjetnike da stvaraju umjetnička djela pomoću web-aplikacije pokretane umjetnom inteligencijom, s najboljim unosima prikazanim na Coca-Colinim digitalnim reklamnim panoima na Time Squareu. Ova suradnička kampanja pokazala je moć umjetne inteligencije u poticanju kreativnosti i angažmana.
Nutella: Unica Limited Edition etikete
Nutella, popularni namaz od lješnjaka, nastojala se istaknuti jedinstvenim i personaliziranim pakiranjem. U suradnji s Ogilvy Italia, Nutella je iskoristila AI za stvaranje 7 milijuna jedinstvenih etiketa, od kojih svaka odražava raznoliku i izražajnu talijansku kulturu. Ova je kampanja pokazala moć korištenja umjetne inteligencije u marketingu za povećanje diferencijacije proizvoda i privlačnosti robne marke.
Volkswagen: Kupnja oglasa pomoću umjetne inteligencije
Volkswagen, renomirani proizvođač automobila, usvojio je revolucionarni pristup kako bi optimizirao svoje odluke o kupnji oglasa. Korištenjem umjetne inteligencije, Volkswagen je implementirao automatizirani sustav koji analizira podatke u stvarnom vremenu kako bi identificirao najučinkovitije položaje oglasa i ciljanu publiku. Ovaj pristup vođen podacima, umjetna inteligencija u marketingu omogućila je Volkswagenu smanjenje potrošnje na oglašavanje za 20% uz povećanje prodaje.
Netflix: Personalizirane preporuke
Netflix, vodeći servis za strujanje, revolucionirao je način na koji korisnici otkrivaju sadržaj korištenjem algoritama za personalizaciju koje pokreće umjetna inteligencija. Ovi algoritmi analiziraju ponašanje i preferencije korisnika kako bi preporučili relevantne filmove, TV emisije i čak umjetnička djela koja odgovaraju individualnom ukusu.
Mastercard: Crayon AI za konkurentsku inteligenciju
Mastercard, globalna tvrtka za plaćanja, suočila se s izazovom da ostane ispred krivulje u konkurentskom okruženju koje se stalno razvija. Kako bi stekli dublje razumijevanje strategija konkurenata i predvidjeli tržišne trendove, Mastercard je integrirao AI u svoje poslovne operacije. Upotrebom Crayona, platforme za konkurentsku inteligenciju pokretane umjetnom inteligencijom, Mastercard je stekao jasnu sliku o aktivnostima svojih konkurenata i tržišnim kretanjima. Ovaj pristup temeljen na uvidima osnažio je Mastercard da donosi informirane poslovne odluke i zaštiti svoju tržišnu poziciju.
Nike: Imerzivna utakmica generirana umjetnom inteligencijom
Nike, brend sportske odjeće, surađivao je sa Serenom Williams na stvaranju spoja generiranog umjetnom inteligencijom koji je suprotstavio njezino mlađe ja iz 1999. i moderno ja iz 2017. Ova nagrađivana kampanja obilježila je 50. obljetnicu Nikea i prikazala emocionalnu povezanost koju umjetna inteligencija može izazvati.
BMW: Projiciranje umjetne inteligencije na automobile
Proizvođač luksuznih automobila, BMW se udružio s reklamnom agencijom kako bi projicirao umjetnost generiranu umjetnom inteligencijom na njihovu seriju 8 Gran Coupé. Ova inovativna kampanja imala je za cilj povezati se s BMW-ovom ciljanom publikom na emocionalnoj razini i istaknuti kreativnost i inovativnost marke.
Aplikacija Calm: Preporuke personaliziranog sadržaja
Calm, popularna aplikacija za meditaciju, iskoristila je Amazon Personalize, mehanizam za preporuku proizvoda koji pokreće AI, kako bi korisnicima pružila personalizirane preporuke sadržaja. Ovaj dinamički pristup osigurava da se korisnicima prezentira relevantan sadržaj koji je u skladu s njihovim preferencijama, poboljšavajući cjelokupno korisničko iskustvo.
Ovih deset primjera demonstrira transformativnu moć umjetne inteligencije u marketingu, ističući njenu sposobnost pokretanja inovacija, personalizacije i donošenja odluka temeljenih na podacima. Kako se AI nastavlja razvijati, očekuje se da će njegov utjecaj na marketing postati još dublji, utirući put još kreativnijim i učinkovitijim marketinškim kampanjama.